Aktualizacje wymagań I94 dla ESTA

Category: Wymagania ESTA | 0
Wymóg ESTA dla przylotów z I94

Formularz I-94 jest stopniowo wycofywany

Przez ostatnie 7 lat goście z jednego z krajów VWP(Visa Waiver Program), którzy chcieli wjechać do Stanów Zjednoczonych przez lądowe przejście graniczne, musieli wypełnić papierowy formularz I-94 i uiścić odpowiednią opłatę. Od 2 maja 2022 r. wymóg ten zostanie zniesiony i zastąpiony przez ESTA (Electronic System for Travel Authorization), który do tej pory miał zastosowanie tylko do osób niebędących obywatelami, które wjechały do USA drogą powietrzną lub morską.

Chociaż ostateczna decyzja o tym, czy odwiedzający zostanie wpuszczony do USA, czy nie, należy do CBP (służby celnej i kontroli granicznej), ESTA oferuje rodzaj „wstępnego zatwierdzenia”. Zmiany zasadniczo polegają na tym, że system ten został teraz rozszerzony, aby objąć również przejścia lądowe. Celem jest poprawa bezpieczeństwa narodowego poprzez lepszą kontrolę podróżnych, przyspieszenie procesu wjazdu oraz stworzenie bardziej nowoczesnej i spójnej polityki przyjmowania VWP na lądowych przejściach granicznych. Nowy system wygeneruje również oszczędności kosztów i czasu dla podróżnych VWP i CBP.

Poza jedną istotną różnicą, przepisy ESTA dla granic lądowych będą teraz takie same, jak w przypadku granic morskich i powietrznych. Podczas gdy podróżni z krajów objętych programem bezwizowym Osoby przybywające drogą morską lub powietrzną muszą uzyskać zatwierdzoną ESTA i przekazać niezbędne informacje swoim przewoźnikom morskim lub lotniczym, zanim zostaną wpuszczone na pokład statku lub samolotu, natomiast osoby przybywające drogą lądową (zazwyczaj prywatnymi pojazdami) będą musiały uzyskać zatwierdzenie ESTA bezpośrednio przed stawieniem się przed kanadyjskim patrolem granicznym.

Czym jest Program Ruchu Bezwizowego?

Program VWP (Visa Waiver Program) umożliwia wykwalifikowanym obywatelom 40 krajów odwiedzenie Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych i pozostanie w kraju bez wizy przez okres do 90 dni. Podróżni, którzy wjeżdżają do USA w ramach programu VWP, zazwyczaj nie mogą zmienić swojego statusu ani przedłużyć wizyty po przybyciu do kraju. Osoby, które pozostaną w USA dłużej niż maksymalny okres, utracą prawo do podróżowania w ramach programu bezwizowego i mogą również narazić się na inne kary wynikające z amerykańskiego ustawodawstwa.

Znaczenie wczesnego składania wniosków

W przypadku, gdy podróżny z kraju objętego programem bezwizowym przybywa na lądowe przejście graniczne Stanów Zjednoczonych bez ważnego zezwolenia na podróż, ale chce ubiegać się o takie zezwolenie, będzie mógł wycofać swój wniosek o zezwolenie na wjazd do USA. Następnie osoba ta będzie musiała wrócić do Kanady lub Meksyku i stamtąd złożyć wniosek o ESTA. Będą musieli tam poczekać, aż otrzymają zezwolenie na podróż, zanim wrócą do portu wjazdu do USA.

Zatwierdzona ESTA jest zazwyczaj ważna przez 2 lata i może być używana do wielokrotnego wjazdu. Osoby, które mają już zatwierdzoną ESTA, mogą po prostu użyć jej do ubiegania się o wjazd do USA – nie ma potrzeby, aby ponownie ubiegały się o nią po przybyciu na lądowe przejście graniczne Stanów Zjednoczonych.

Jeśli wniosek ESTA zostanie odrzucony, wnioskodawca nie będzie już mógł ubiegać się o przyjęcie do USA w ramach programu bezwizowego. Zamiast tego będzie musiał odwiedzić konsulat USA za granicą i stamtąd ubiegać się o nieimigracyjną wizę B przed ponownym ubieganiem się o przyjęcie do USA.

UWAGA: Obywatele Kanady nie są zobowiązani do ubiegania się o wizę amerykańską, a także nie muszą ubiegać się o ESTA, jeśli chcą wjechać do USA drogą morską lub lotniczą. Podobne zwolnienie będzie miało teraz zastosowanie w przypadku lądowych przejść granicznych.

Proces składania wniosków ESTA

Wnioski ESTA należy składać za pośrednictwem strony internetowej ESTA. Dobrą wiadomością dla osób przyzwyczajonych do wypełniania formularzy I-94W jest to, że formularz wniosku ESTA zawiera głównie te same informacje, które do tej pory były częścią papierowego formularza I-94W. CBP zweryfikuje informacje podane przez wnioskodawcę we wniosku ESTA w wielu bazach danych, takich jak listy obserwacyjne oraz bazy danych skradzionych i zagubionych paszportów. CBP ma prawo odrzucić wniosek o ESTA w każdej z poniższych okoliczności:

  1. Wnioskodawca stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub egzekwowania prawa w Stanach Zjednoczonych.
  2. Wnioskodawca nie jest obywatelem USA i podał fałszywe informacje.
  3. Wnioskodawca nie jest obywatelem USA i nie dostarczył niezbędnych informacji.
  4. Istnieją dowody na to, że wnioskodawca nie kwalifikuje się do wjazdu do USA w ramach programu bezwizowego.

W przypadku, gdy wniosek o ESTA zostanie odrzucony przez osobę niebędącą obywatelem USA, nadal będzie ona mogła odwiedzić odpowiedni konsulat lub ambasadę USA, aby ubiegać się o wizę wjazdową do kraju.

Aby sprawdzić, czy Twój wniosek ESTA został zatwierdzony, czy nie, będziesz musiał wrócić na stronę ESTA. CBP potrzebuje co najmniej dwóch godzin na podjęcie decyzji w sprawie wniosku ESTA, ale w niektórych przypadkach może to potrwać znacznie dłużej. Jednak w większości przypadków wnioskodawcy otrzymają decyzję w ciągu 72 godzin. Każdy, kto potrzebuje pomocy w przetwarzaniu oczekującego wniosku ESTA, może zadzwonić do działu pomocy ESTA pod numer 1-202-325-5120.

Zmiany w systemie ESTA i okres ważności

Jak wspomniano wcześniej, po zatwierdzeniu ESTA jest zwykle ważna przez okres 2 lat i może być wykorzystana do więcej niż jednego wjazdu do USA w porcie lotniczym, morskim, a teraz także lądowym.

Podróżni z krajów objętych programem ruchu bezwizowego, którzy posiadają już zatwierdzone zezwolenie ESTA, będą musieli ubiegać się o nowe w następujących okolicznościach:

  1. Osoba zmienia swoje imię lub nazwisko
  2. Ich paszport stracił ważność i otrzymali nowy.
  3. Przechodzą zmianę płci
  4. Nie jest już obywatelem kraju wymienionego w zatwierdzonym dokumencie ESTA.
  5. Odpowiedź na którekolwiek z pytań „tak” lub „nie” w formularzu wniosku ESTA uległa zmianie.