Jak długo mogę pozostać w USA lub okolicach z ESTA?

Category: Turystyka ESTA | 0
Jak długo mogę pozostać w USA lub okolicach z ESTA?

Jeśli otrzymałeś zezwolenie ESTA na podróż, możesz go użyć do wielokrotnych podróży w ciągu 2 lat, począwszy od daty zatwierdzenia lub do wygaśnięcia ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. W okresie ważności nie ma potrzeby ponownego ubiegania się o kolejną autoryzację.

Należy jednak pamiętać, że otrzymanie ESTA nie daje prawa do pozostania w Stanach Zjednoczonych przez 2 lata. Pozwala on jedynie na odwiedzenie USA zgodnie z warunkami Programu Ruchu Bezwizowego(VWP), który umożliwia pobyt w tym kraju przez 90 dni lub krócej.

Ważne jest również, aby pamiętać o czymś innym: aby uniknąć podejrzeń o próbę zamieszkania w kraju, zaleca się zachowanie rozsądnego odstępu czasu między wizytami. Nie próbuj opuszczać kraju na dzień lub dwa, a następnie wracać.

Według naszych badań, jeśli przebywałeś w USA przez cały 90-dniowy okres na podstawie ESTA, musisz opuścić kraj na co najmniej 90 dni przed powrotem. Innymi słowy, czas pomiędzy wizytami powinien być co najmniej tak długi, jak czas ostatniej wizyty.

Jak mogę zostać dłużej niż 90 dni z ESTA?

ESTA, skrót od Electronic System for Travel Authorization (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży), to program bezwizowy, który pozwala obywatelom państw członkowskich podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni bez wizy. Niestety, pozostanie w tym kraju dłużej niż 90 dni z ESTA nie jest legalne.

Jeśli chcesz pozostać w USA dłużej niż 90 dni, powinieneś ubiegać się o wizę. W zależności od celu podróży dostępne są różne rodzaje wiz. Na przykład, jeśli planujesz studiować w USA, powinieneś ubiegać się o wizę studencką. Podobnie, jeśli zamierzasz pracować w tym kraju, powinieneś ubiegać się o wizę pracowniczą.

Aby uzyskać wizę do USA, pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z najbliższą amerykańską ambasadą lub konsulatem. Tam należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostarczyć dokumentację uzupełniającą i uiścić opłatę. Konieczne będzie również odbycie osobistej rozmowy z urzędnikiem konsularnym.

Jeśli Twój wniosek wizowy zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz wizę, która pozwoli Ci wjechać do Stanów Zjednoczonych i pozostać tam przez określony czas. Długość wizy będzie się różnić w zależności od rodzaju wizy, o którą się ubiegasz.

Ile razy będę mógł wjechać do Stanów Zjednoczonych z zatwierdzoną ESTA?

Możesz odbyć wiele podróży do USA z tą samą ESTA, pod warunkiem, że pozostaje ona ważna. Okres ważności zezwolenia ESTA wynosi zazwyczaj dwa lata od daty jego zatwierdzenia lub do daty wygaśnięcia ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Nie ma jednak ograniczeń co do tego, jak często można podróżować do USA z ESTA, o ile wizyta nie przekracza 90 dni. Jeśli pobyt przekroczy te ramy czasowe, konieczne jest złożenie wniosku o wizę na przedłużoną wizytę.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że w przypadku częstych wizyt w USA lub przedłużania pobytu na dłuższy okres. Urzędnicy imigracyjni mogą zacząć sprawdzać Twoje zamiary dotyczące podróży. Nieprzekonanie ich o legalności pobytu może skutkować odmową wjazdu do USA.

Dla czytelników, którzy planują odwiedzić USA na podstawie ESTA w najbliższej przyszłości, oto kilka sugestii:

  • Przygotuj się na pytania dotyczące powodów podróży i planu podróży podczas pobytu.
  • Upewnij się, że posiadasz niezbędną dokumentację potwierdzającą Twoje odpowiedzi, w tym rezerwacje hotelowe, szczegóły lotu powrotnego i dowody posiadania odpowiednich środków finansowych.

Jeśli chodzi o czas i proces aktualizacji ESTA, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie

Zazwyczaj zezwolenie ESTA zachowuje ważność przez okres 2 lat. Uzyskanie nowego zezwolenia ESTA jest jednak niezbędne w następujących okolicznościach:

  • Po otrzymaniu nowego paszportu – zwykłego, awaryjnego lub tymczasowego.
  • W przypadku zmiany nazwiska.
  • Jeśli przeszedłeś zmianę płci.
  • W przypadku zmiany kraju obywatelstwa.
  • Za każdym razem, gdy musisz zmienić swoje odpowiedzi na jedno lub więcej pytań „tak” lub „nie” we wniosku ESTA.

Czy można zdecydować się na wizę zamiast ESTA? Kiedy jest to obowiązkowe?

Zawsze masz możliwość ubiegania się o wizę turystyczną (B ), jeśli zdecydujesz się to zrobić lub jeśli nie spełniasz kryteriów kwalifikujących do podróży VWP. Ubieganie się o wizę amerykańską staje się również obowiązkowe, jeśli plany podróży obejmują korzystanie z prywatnego samolotu lub innego niezatwierdzonego przez VWP przewoźnika lotniczego lub morskiego. Zaleca się sprawdzenie listy zatwierdzonych przewoźników w celach informacyjnych. Poza tym, jeśli planowany pobyt przekracza 90 dni, jedyną opcją jest złożenie wniosku wizowego.

Jeśli posiadam zatwierdzoną ESTA, czy mogę również wybrać się w podróż do Meksyku, Kanady lub na pobliskie wyspy?

Jeśli posiadasz zatwierdzony system ESTA i zostałeś wpuszczony do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem programu VWP, masz możliwość odbycia krótkiej wycieczki do Meksyku, Kanady lub na sąsiednią wyspę. Zazwyczaj możesz zostać ponownie przyjęty do USA w ramach programu VWP na pozostałą część pierwotnego 90-dniowego okresu przyznanego podczas pierwszej wizyty w kraju. Całkowity czas pobytu, łącznie z krótką podróżą, nie powinien jednak przekroczyć 90 dni.

Warto zauważyć, że obywatele krajów objętych programem bezwizowym, którzy mieszkają w Meksyku, Kanadzie lub na jednej z pobliskich wysp, są generalnie zwolnieni z wymogu przedstawienia dowodu dalszej podróży do innego kraju przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Co należy zrobić, jeśli odwiedzasz USA na podstawie ESTA i zachorujesz?

W przypadku, gdy odwiedzasz USA na podstawie ESTA i poważnie zachorujesz, bardzo ważne jest podjęcie niezbędnych działań. Należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną do lekarza, placówki pomocy doraźnej lub szpitala.

W przypadku konieczności hospitalizacji, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z ubezpieczycielem w celu poinformowania go o zaistniałej sytuacji. Firma ubezpieczeniowa może zaoferować pomoc w pokryciu kosztów leczenia. W przypadku braku ubezpieczenia, można zbadać możliwość uzyskania pomocy finansowej od szpitala lub odpowiedniej agencji rządowej.

Jeśli hospitalizacja przekroczy okres 90 dni podczas pobytu w USA, konieczne będzie złożenie wniosku o przedłużenie pobytu za pośrednictwem amerykańskich służb imigracyjnych (USCIS). Proces ten można rozpocząć, składając formularz I-539, znany jako wniosek o przedłużenie/zmianę statusu nieimigranta.

W przypadku, gdy okoliczności uniemożliwiają opuszczenie Stanów Zjednoczonych przed wygaśnięciem ESTA, istnieje potencjalne rozwiązanie znane jako zwolnienie warunkowe ze względów humanitarnych. Zwolnienie warunkowe ze względów humanitarnych jest uznaniowym przepisem, który umożliwia rządowi USA przyznanie tymczasowego wjazdu osobom, które mają do czynienia z pilną sytuacją humanitarną lub w sytuacjach, w których istnieje znaczna korzyść publiczna.

Aby rozpocząć proces ubiegania się o zwolnienie warunkowe ze względów humanitarnych, należy złożyć formularz I-131, czyli wniosek o wydanie dokumentu podróży. Wraz z tym wnioskiem będziesz musiał dostarczyć potwierdzające dowody swojego stanu zdrowia, a także przedstawić ważny powód lub powody, dla których musisz pozostać w USA.

Po zatwierdzeniu wniosku o zwolnienie warunkowe ze względów humanitarnych otrzymasz zezwolenie na tymczasowy pobyt w USA. Pozwala to na pozostanie w kraju do czasu, gdy stan zdrowia wykaże oznaki poprawy i zostaniesz uznany za zdolnego do powrotu do kraju pochodzenia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że rząd USA nie jest zobowiązany do udzielenia nikomu humanitarnego zwolnienia warunkowego. Decyzja o tym, czy zwolnienie humanitarne zostanie przyznane, czy też nie, jest podejmowana w drodze indywidualnej oceny, z uwzględnieniem wyjątkowych okoliczności każdej sprawy.